Fokus Eko Cyklon

Innowacyjność urządzenia polega na umieszczeniu nad komorą spalania “cyklonowego dopalacza spalin”. Cyklonowy dopalacz spalin to cylindryczna komora z okrągłym, centralnie umieszczonym wlotem spalin w dnie cylindra i okrągłym, centralnie umieszczonym wylotem w stropie cylindra. Wewnątrz dopalacza w połowie jego wysokości umieszczony jest okrągły stalowy deflektor (tzw. płyta żarowa) zapewniający utrzymanie wysokiej temperatury w dopalaczu i wymuszający przepływ spalin od wlotu w kierunku zewnętrznej powierzchni walcowej, gdzie trafiają na wprowadzony stycznie do bocznej, walcowej powierzchni strumień powietrza wtórnego. Wirowy strumień powietrza wtórnego wymusza taki sam ruch gorących spalin co sprzyja dobremu wymieszaniu z doprowadzonym powietrzem, oraz wydłuża czas ich przebywania w środowisku sprzyjającym bardzo efektywnemu dopaleniu. Masywny okrągły deflektor wyposażony jest dodatkowo w podwieszone pod nim i sięgające dna cylindra dopalacza stalowe pręty poprawiające utrzymanie wysokiej temperatury w całej masie spalin. Powietrze do “cyklonowego dopalacza dostarcza wentylator nadmuchowy umieszczony na zewnętrznej walcowej ścianie urządzenia. Strumień powietrza do “dopalacza cyklonowego” jest ustawiany serwisowo przy określonym obciążeniu paleniska współpracującego z “dopalaczem”, dlatego konieczne jest dla utrzymania wysokich parametrów spalania i niskich emisji, aby palenisko pracowało w sposób ciągły z mocą dla której ustawiony jest nadmuch powietrza wtórnego, najlepiej zbliżoną do nominalnej. Spaliny wypływają z “dopalacza” do umieszczonego nad nim czterociągowego poziomego wymiennika spaliny-woda. Pierwszy kanał ciągu i przednia komora nawrotna wymiennika wyposażone są w radiatory, których zadaniem jest utrzymanie temperatury spalin na wejściu wymiennika i równomiernego rozdziału ich strumienia po powierzchni lameli wodnych. Przednia komora nawrotna wymiennika zamknięta jest drzwiczkami wyczystnymi, które zapewniają dostęp do pełnej obsługi konserwacyjnej wymiennika, a więc demontaż radiatorów pionowych i poziomych, demontaż przegrody oraz czyszczenie powierzchni ogrzewalnych wymiennika. Króciec wylotowy spalin z wymiennika Ø250 znajduje się w dolnej płaszczyźnie tylnej części wymiennika.

eko cyclon Fokus Eko Cyklon

Zalety kotła:

  • bardzo wysoka wydajność spalania dzięki zastosowaniu dopalacza cyklonowego z płytą żarową
  • bardzo niski poziom spalin
  • duża moc kotła przy niewielkich rozmiarach 150 kW. Nadaje się do ogrzewania budynków użyteczności publicznej (szkół, zakładów itp.)
  • bardzo wysoka oszczędność dzięki zastosowaniu kasetowego wymiennika ciepła z innowacyjnym przepływem spalin o powierzchni grzejnej większej od kotła
  • ciepła woda użytkowa dostępna 14 dni bez palenia
  • efektywne spalanie dzięki nominalnej pracy kotła

Paliwa podstawowe:

Ekogroszek

sklady polskiego wegla jedrzej tritt wegiel eko groszek wegiel 120x120 Fokus Eko Cyklon

Groszek

groszek 120x120 Fokus Eko Cyklon

Miał węglowy

miał weglowy 120x120 Fokus Eko Cyklon

Paliwa alternatywne:

Pellet

pellet 120x120 Fokus Eko Cyklon

Owies

owies 120x120 Fokus Eko Cyklon

Kukurydza

file.kukurydza warzywa kolby 120x120 Fokus Eko Cyklon

Pestki owoców

pestki z jablka 120x120 Fokus Eko Cyklon

Dostępne podajniki:

Podajnik żeliwny uniwersalny (19 – 75 kW)

Automatyczny podajnik paliwa stałego pozwala na spalanie Eko-groszku , miału oraz innych paliw stałych. Na konstrukcję składa się palnik wykonany z żeliwa sferoidalnego, co przyczynia się do wydłużenia jego żywotności, natomiast jego prosta konstrukcja czyni go urządzeniem niezawodnym. Pozostała część palnika jest wykonana ze stali. Wyposażenie palnika w motoreduktor Ewmar-Ness gwarantuje długoletnią i niezawodną pracę. Zastosowane rozwiązanie układu podawania umożliwia łatwą adaptacje palników do kotłów , które pracowały z innymi układami nawęglania. W skład zestawu wchodzi: – podajnik ślimakowy ( stalowy) wraz ze ślimakiem( stalowym) – palnik rynnowy ( żeliwny) – motoreduktor ( Ewmar – Ness) – przewód zasilający do motoreduktora

pzeluniw19 75 2 700x300 Fokus Eko Cyklon

Podajnik okrągły eko-groszek

Podajnik ślimakowy służący do podawania paliwa stałego za pomocą ślimaka , umieszczonego wewnątrz koryta ze zbiornika opału bezpośrednio na palenisko w kotle. Dzięki temu paliwo podawane jest systematycznie i równomiernie co wpływa na ekonomiczną pracę oraz wygodę użytkownika. Do konstrukcji podajnika wykorzystywane jest żeliwo. Wpływa to na zwiększenie odporności na korozję , co daje użytkownikowi dłuższą żywotność. Ma to ogromne znaczenie przy użytkowaniu miału, który nie występuje w stanie suchym ( węgiel zawiera siarkę , która z wilgocią zwiększa korozję). Żeliwo jest niewrażliwe na deformacje spowodowane temperaturą , co ma znaczenie w przypadku ślimaka, który podczas obniżania paliwa w palenisku mocno się nagrzewa. W skład zestawu wchodzi: – podajnik ślimakowy ( żeliwny) wraz ze ślimakiem( żeliwnym) – motoreduktor ( Ewmar – Ness) – przewód zasilający do motoreduktora Paliwem zasadniczym jest węgiel ( eko- groszek , groszek) w granulacji 5-32 mm. Paliwa alternatywne: w granulacji 5-32 mm : pellet , zrębki , miał węglowy.

palokrekogr 1 Fokus Eko Cyklon
Dane techniczne j.m. Wyszczególnienie
Typ kotła 50 100
Znamionowa moc cieplna kW 50 100
Powierzchnia grzewcza kotła m2 4 7
Powierzchnia budynku ogrzewanego* m2 do 1000 do 2000
Pojemność zbiornika paliwa kg 300 300
Wysokość komina (min) m 7 – 9 7 – 9
Przekrój komina ø 200 250
Temp. wody na zasilaniu oC min. 55, max. 90
Sprawność kotła % do 90%
Szerokość kotła mm 680 780
Serokość całkowita z podajnikiem mm 1500 1600
Wysokość kotła mm 1500 1600
Głębokość kotła mm 990 1265
Wymagany ciąg spalin oPa 20 – 40
Dopuszczalne ciśnienie robocze oMPa 0,15
Średnica zasilania (x2) i powrotu (x2) 0,15
Wymiary czopucha ø 180
Rodzaj podajnika podajnik okrągły eko-groszek, podajnik żeliwny
Wylot spalin tył

kotły mocy do 1500kW – informacje na zapytanie ofertowe

Sterownik Titanic (Podstawowy)

Titanic jest regulatorem przeznaczonym do kontroli pracy kotła CO z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym (z czujnikiem położenia podajnika). Regulator ten ma możliwość sterowania pogodowego. Po podłączeniu dodatkowego czujnika temperatury zewnętrznej regulator wylicza nastawę kotła według krzywej grzewczej ustalonej przez użytkownika. Dodatkowo regulator Titanic obsługuje zdalne sterowanie – PILOTA lub termostat pokojowy, aby zwiększyć komfort użytkowania sterownika jest możliwość stabilizowania temperatury w pomieszczeniu po przez zastosowanie tych dodatkowych urządzeń.

titanic Fokus Eko Cyklon
tytanik cechy Fokus Eko Cyklon

Sterownik Iryd rtz Pid (Opcjonalny)

IRYD RTZ Pid Fuzzy Logic jest regulatorem przeznaczonym do kontroli pracy kotła CO z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym (z czujnikiem położenia podajnika). Regulator steruje rozbudowaną instalacją grzewczą. Specjalnie zaprojektowane menu umożliwia stopniowe uaktywnianie kolejnych funkcji oraz możliwości regulatora.

Regulator ten posiada specjalny algorytm pracy pid fuzzy logic, który po określeniu przez użytkownika maksymalnej i minimalnej mocy kotła potrafi w sposób płynny dobierać odpowiednie dawki opału w zależności od obciążenia instalacji oraz rodzaju opału. Regulator steruje w sposób ciągły pracą dmuchawy dobierając do danej prędkości dmuchawy odpowiednią ilość opału. Ponadto wersja ta wyposażona jest w dodatkowy algorytm pid wpływający na temperaturę spalin regulujący moc kotła tak aby wartość temperatury spalin nie przekraczała maksymalnej zadanej przez użytkownika. Te nowoczesne algorytmy sterowania pozwalają zaoszczędzić na ilości spalanego opału, a co za tym idzie ma to korzystny wpływ na środowisko naturalne.

iryd Fokus Eko Cyklon
irysrtz cechy Fokus Eko Cyklon