Fokus Agro Premium-Eko

Kocioł do spalania węgla typu eko-groszek, groszek, miał węglowy. Przeznaczony do wodnych instalacji c.o. systemu otwartego . Wymiennik ciepła wykonany jest ze stali atestowanej o grubości 6-10 mm. Posiada cztery kanały konwekcyjne, w tym jeden wiszący oraz dodatkowe palenisko (stały ruszt wodny).

fokus premium eko Fokus Agro Premium Eko

Zalety kotła:

  • kocioł wykonany z atestowanej blachy kotłowej P265GH o grubości 6 do 10mm(atest 3.1)
  • kocioł górno-kanałowy, posiadający 4 kanały konwekcyjne, w tym jeden wiszący, gięte na okrągło, co powoduje łatwe oczyszczanie z sadzy, minimalizuje opory przepływu spalin oraz ogranicza ilość spawów
  • urządzenie odznacza się wysoką sprawnością, sięgającą 82%, co w połączeniu z niską emisją spalin sprawia, że jest przyjazny dla środowiska oraz bezpieczny w użytkowaniu, ponieważ posiada czujnik termostatyczny, zapobiegający przegrzaniu się kotła.
  • automatyczny podajnik sprawia, iż kocioł jest praktycznie bezobsługowy: obsługa ogranicza się do uzupełniania paliwa co 3-7 dni oraz systematycznego usuwania popiołu.
  • dbałość o wysoką jakość wykończenia zarówno wnętrza kotła(korpus kotła malowany dwukrotnie antykorozyjną farbą podkładową i nawierzchniową), jak i powłoki zewnętrznej, malowanej proszkowo. Konstrukcja drzwiczek pozwala na regulację po stronie zawiasów i po stronie klamki.
  • aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania, drzwiczki wypełnione są wełną mineralną, a dodatkowo ich wewnętrzna strona jest osłonięta płytą ceramiczną
  • posiada powiększoną dodatkową komorę do spalania z rusztem wodnym przeznaczoną do spalania drewna, węgla oraz makulatury w sytuacjach awaryjnych, jak również podczas pracy palnika. Stała praca kotła na ruszcie dodatkowym możliwa tylko przy wyłączonym palniku.
  • kocioł jest dostępny standardowo w rozmiarach od 12 do 38 kW, opcjonalnie może być przystosowany do układu zamkniętego
  • zbiornik na paliwo jest malowany proszkowo i ma pojemność 150 kg, -dodatkowo może być wyposażony w system osuszania, który zapobiega szybkiej korozji wnętrza zbiornika poprzez wyrzucanie gazów siarkowych, wytwarzanych w procesie spalania. System ten nie powoduje osuszania mokrego opału.
  • kocioł posiada okrągły palnik żeliwny firmy PANCERPOL , wyposażony w stalową żmijkę , umożliwiający spalanie ekogroszku o granulacji 8-31 mm
  • gwarancją pięcioletnią objęty jest wymiennik ciepła w kotle, na pozostałe elementy obowiązuje dwuletnia gwarancja
  • za właściwą pracę kotła odpowiada mikroprocesorowy sterownik IRYD z algorytmem PID

Paliwa podstawowe:

Groszek

groszek 120x120 Fokus Agro Premium Eko

Ekogroszek

sklady polskiego wegla jedrzej tritt wegiel eko groszek wegiel 120x120 Fokus Agro Premium Eko

Miał węglowy

miał weglowy 120x120 Fokus Agro Premium Eko

Drewno

1690362 drewno 657 323 120x120 Fokus Agro Premium Eko

Dostępne palniki:

Podajnik okrągły eko-groszek

Podajnik ślimakowy służący do podawania paliwa stałego za pomocą ślimaka, umieszczonego wewnątrz koryta ze zbiornika opału bezpośrednio na palenisko w kotle. Dzięki temu paliwo podawane jest systematycznie i równomiernie co wpływa na ekonomiczną pracę oraz wygodę użytkownika. Do konstrukcji podajnika wykorzystywane jest żeliwo. Wpływa to na zwiększenie odporności na korozję, co daje użytkownikowi dłuższą żywotność. Ma to ogromne znaczenie przy użytkowaniu miału, który nie występuje w stanie suchym (węgiel zawiera siarkę, która z wilgocią zwiększa korozję). Żeliwo jest niewrażliwe na deformacje spowodowane temperaturą, co ma znaczenie w przypadku ślimaka, który podczas obniżania paliwa w palenisku mocno się nagrzewa. W skład zestawu wchodzi: – podajnik ślimakowy (żeliwny) wraz ze ślimakiem(żeliwnym) – motoreduktor (Ewmar – Ness) – przewód zasilający do motoreduktora Paliwem zasadniczym jest węgiel (eko- groszek, groszek) w granulacji 5-32 mm. Paliwa alternatywne: w granulacji 5-32 mm: pellet, zrębki, miał węglowy.

palokrekogr 1 Fokus Agro Premium Eko
Dane techniczne j.m. Wyszczególnienie
Typ kotła 12 15 19 25 30 38
Znamionowa moc cieplna kW 12 15 19 25 30 38
Powierzchnia grzewcza kotła m2 1,3 1,7 2,0 2,5 3,0 3,8
Powierzchnia budynku ogrzewanego* m2 do 100 do 240 do 160 do 220 do 260 do 320
Poj. zbiornika paliwa kg 150 150 150 150 150 150
Wysokość komina m 6 – 8 7 – 9 8 – 10
Przekrój komina ø 130 160
Temp. wody na zasilaniu oC min. 55, max. 90
Sprawność kotła % do 82%
Szerokość kotła mm 415 505 545 545 595 645
Szerokość całkowita z podajnikiem mm 1065 1100 1135 1150 1175 1200
Wysokość kotła mm 1300 1500 1550 1550 1550 1550
Głębokość kotła mm 570 570 600 660 700 760
Wymagany ciąg spalin oPa 15 – 30
Dopuszczalne ciśnienie robocze oMPa 0,15
Średnica zasilania (x2) i powrotu (x2) 1,25
Wymiary czopucha ø 130 160
Rodzaj podajnika ø podajnik eko-groszek okrągły, podajnik obrotowy eko-groszek
Wylot spalin góra tył

* powierzchnia grzewcza maksymalna, wymiary zewnętrzne budynku i standardowa wysokość kondygnacji (+/- 2,5m)

Sterownik Titanic (Podstawowy)

Titanic jest regulatorem przeznaczonym do kontroli pracy kotła CO z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym (z czujnikiem położenia podajnika). Regulator ten ma możliwość sterowania pogodowego. Po podłączeniu dodatkowego czujnika temperatury zewnętrznej regulator wylicza nastawę kotła według krzywej grzewczej ustalonej przez użytkownika. Dodatkowo regulator Titanic obsługuje zdalne sterowanie – PILOTA lub termostat pokojowy, aby zwiększyć komfort użytkowania sterownika jest możliwość stabilizowania temperatury w pomieszczeniu po przez zastosowanie tych dodatkowych urządzeń.

titanic Fokus Agro Premium Eko
tytanik cechy Fokus Agro Premium Eko

Sterownik Iryd rtz Pid (Opcjonalny)

IRYD RTZ Pid Fuzzy Logic jest regulatorem przeznaczonym do kontroli pracy kotła CO z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym (z czujnikiem położenia podajnika). Regulator steruje rozbudowaną instalacją grzewczą. Specjalnie zaprojektowane menu umożliwia stopniowe uaktywnianie kolejnych funkcji oraz możliwości regulatora.

Regulator ten posiada specjalny algorytm pracy pid fuzzy logic, który po określeniu przez użytkownika maksymalnej i minimalnej mocy kotła potrafi w sposób płynny dobierać odpowiednie dawki opału w zależności od obciążenia instalacji oraz rodzaju opału. Regulator steruje w sposób ciągły pracą dmuchawy dobierając do danej prędkości dmuchawy odpowiednią ilość opału. Ponadto wersja ta wyposażona jest w dodatkowy algorytm pid wpływający na temperaturę spalin regulujący moc kotła tak aby wartość temperatury spalin nie przekraczała maksymalnej zadanej przez użytkownika. Te nowoczesne algorytmy sterowania pozwalają zaoszczędzić na ilości spalanego opału, a co za tym idzie ma to korzystny wpływ na środowisko naturalne.

iryd Fokus Agro Premium Eko
irydPID Fokus Agro Premium Eko