Czy warto zainwestować w kocioł z podajnikiem paliwa?

podajnik paliwa

Wybierając kocioł do naszego domu musimy mieć świadomość, że zakup ten ma służyć nam przez kilka dobrych lat. Co więcej wybór kotła będzie miał zasadniczy wpływ na jakość naszego życia przez cały ten czas. Na rynku znajdziemy zasadniczo dwie opcje pieców: kotły zasypowe oraz podajnikowe. Nowoczesne kotły z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym są konstruowane w taki sposób, aby ich obsługa była jak najmniej kłopotliwa. Oznacza to, że nie tylko kwestia utrzymania ognia jest ułatwiona, ale również w niektórych modelach można palić nie tylko ekogroszkiem, czy miałem, ale również węglem o innym uziarnieniu, czy innymi paliwami stałymi.

Standardowy podajnik paliwa

Standardowy podajnik paliwa przeznaczony jest do spalania ekogroszku. W takim mechanizmie paliwo podawane jest bezpośrednio ze zbiornika opału za pomocą ślimaka na palenisko retortowe. Pozwala to na równomierne, a co najważniejsze systematyczne dawkowanie paliwa – wpływa to na ekonomiczną pracę kotła i jego wysoką wygodę eksploatowania. Urządzenie standardowe wyposażone jest w stalowy ślimak posiadający końcówkę w formie pazura, która znacznie ułatwia wygarnianie paliwa. Za podawanie opału odpowiedzialny jest właśnie ślimak, znajdujący się w rurze podajnika.

Podajniki duo i trio

Podajnik typu duo przeznaczony jest do spalania dwóch typów suchego paliwa – ekogroszku i miału. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu paleniska z retortą obrotową. W tym wypadku zębaty wianek jest ruchomym elementem układu, dzięki czemu możliwe jest rozbijanie szlaki powstałej na palenisku. Wianek zębaty jest napędzany do obrotów za pomocą wałka ślimaka. Powoduje to lepsze doprowadzanie powietrza do spalania oraz równomierny rozkład paliwa wewnątrz. Podajnik typu trio pozwala na palenie podstawowymi typami paliwa, jak ekogroszek i miał, jednakże ponadto pozwala również na spalanie pelletu. Podobnie, jak w przypadku podajnika duo i tutaj pierścień paleniska obracany jest za pomocą ślimaka. Jednakże wzięto pod uwagę fakt, że biomasa ma tendencję do cofania się w kierunku zbiornika na opał. Aby uniknąć pożaru palnik został wyposażony w zawór, pełniący rolę strażaka.