Jak ekologicznie palić w piecu?

Ogrzewanie domów

Poziom zanieczyszczeń w powietrzu każdej zimy osiąga rekordowe wartości. Za ten krytyczny stan rzeczy w dużej mierze odpowiadają mieszkańcy gospodarstw domowych, którzy używają nieodpowiednich kotłów opalanych niskiej jakości paliwem, które cechuje się niską kalorycznością i wysoką zawartością siarki i popiołu. Ogrzewanie domów w ten sposób nie jest wydajne i bardzo niekorzystnie wpływa na nasze środowisko naturalne. W procesie spalania niskiej jakości paliwa powstają duże ilości popiołu i spieków, a całemu zjawisku towarzyszy nadmiernie wydobywający się dym z kominów. Jak temu zapobiec?

Wybierz ekologiczny piec

W pierwszej kolejności chcielibyśmy zwrócić uwagę na piece ekologiczne. Znacznie korzystniejsze dla środowiska jest opalanie ekologicznymi kotłami z certyfikatem 5 Klasy, które ograniczają emisję szkodliwych związków i substancji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów, które posiadają certyfikaty poświadczające ich wysoką jakość oraz ekologiczny charakter. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem firmy FOKUS, która zapewnia kotły spełniające normy ekologiczne, a jednocześnie zapewniające wydajną pracę i łatwą obsługę.

Podczas wyboru odpowiedniego kotła trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj przeznaczonego dla niego paliwa. W tym przypadku warto uwzględnić m.in. kotły na ekogroszek, kotły na pellet czy też kotły na biomasę. W celu podniesienia wydajności spalania można zdecydować się na kocioł z podajnikiem. Paliwo w nich jest automatycznie podawane ze zbiornika do kotła. To z kolei przekłada się na oszczędność paliwa, a jednocześnie zapewnia praktycznie bezobsługową eksploatację.

Stosowanie ekologicznego kotła c.o wiąże się z szeregiem niewątpliwych zalet, nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i dla gospodarstwa domowego. Przede wszystkim obniżają się koszty ogrzewania domu, a więc początkowa inwestycja w solidny kocioł szybko się zwraca. Co więcej, popiół z paliw ekologicznych typu pellet  może być użyty jako nawóz do użyźniania gleby np. w przydomowym ogródku.