Korzyści z opalania ekogroszkiem

Korzyści

Coraz więcej osób decyduje się na zakup pieca na ekogroszek. To jedno z najskuteczniejszych sposób na ogrzewanie naszego domu. Na rynku znajdziemy wiele różnych kotłów na ekogroszek, które zapewniają bardzo wysoką wydajność i niezawodność. Czy jednak to rozwiązanie jest opłacalne?

Czym właściwie jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe, które wytwarza się z węgla kamiennego lub brunatnego. Spełnia wszystkie niezbędne normy Unii Europejskiej dotyczące minimalnej zawartości siarki i wytwarzanego popiołu. Przedrostek “eko” w nazwie paliwa oznacza więc, że jest to materiał ekologiczny, co dla każdego z nas powinno być priorytetem.
Ekogroszek zapewnia przede wszystkim bardzo wygodne ogrzewanie. Nie wymaga nieustannego kontrolowania poziomu temperatury w mieszkaniu. Wystarczy odpowiednio wyregulować kocioł, a proces ogrzewania przebiega automatycznie bez interwencji człowieka. Warto też wrócić do kwestii ekologii, ponieważ ekogroszek w porównaniu z innymi popularnymi paliwami, takimi jak olej czy węgiel, wytwarza znacznie mniejszą ilość różnorodnych zanieczyszczeń.
Wiele osób obawia się jednak, że inwestycja w ekogroszek oraz piec do opalania ekogroszkiem znacznie przewyższy możliwości finansowe. W tym przypadku największy wydatek czeka nas na początku drogi, a więc podczas zakupu niezbędnego pieca, który nie należy do najtańszych. Niemniej jednak późniejsza eksploatacja i ogrzewanie ekogroszkiem jest dość oszczędna, więc cała inwestycja może się okazać korzystna. Koszty można dodatkowo ograniczyć, kupując niezbędną ilość ekogroszku latem, kiedy jego ceny są zdecydowanie niższe.

Jaki kocioł do opalania ekogroszkiem?

Na rynku znajdziemy wiele odpowiednich kotłów przeznaczonych do opalania ekogroszkiem. Wybór jest dość urozmaicony, więc każdy znajdzie model o odpowiednim stopniu automatyzacji i przystępnej dla siebie cenie. Dużo zależy przede wszystkim od wielkości budynku, który mamy zamiar ogrzewać. Standardowa moc pieców do opalania ekogroszkiem wynosi od 15 kW do 200 kW. Nowoczesne modele pozwalają na całkowicie zautomatyzowaną obsługę. Zadaniem użytkownika jest jedynie włączenie pieca, regularne uzupełnianie paliwa oraz usuwanie popiołu.